3 korzyści z posiadania drukarki 3D w domu

Drukarki 3D to urządzenia o ogromnych możliwościach, co sprawia, że stają się one coraz popularniejsze. Dlaczego zatem warto posiadać drukarkę 3D w domu? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

Możliwość samodzielnego wytwarzania produktów

Drukarki 3D swoją popularność zawdzięczają możliwości wytwarzania dowolnych produktów. W Internecie dostępne są gotowe modele 3D, które można pobrać, a następnie wydrukować. stwarza to ogromne możliwości, ponieważ tak naprawdę nie wiadomo kiedy dany przedmiot ulegnie awarii. W takiej sytuacji nie ma konieczności kupowania danej rzeczy, która może być trudno dostępna lub przestano już ją produkować. Drukarka 3D pozwoli wydrukować nawet nietypowe, czy niewymiarowe przedmioty. Przykładem może być np. potrzeba zastosowania klucza pomiędzy rozmiarem 11, a 12, który bez problemu można wydrukować. Co więcej, wykonując je samodzielnie przy użyciu własnej drukarki, można zadbać o najwyższą jakość, która w przypadku produkcji seryjnej może pozostawiać wiele do życzenia. Istotna jest również możliwość dowolnego personalizowania drukowanych przedmiotów. Istotna jest również cena, ponieważ potrzebując nietypowego przedmiotu z reguły należy za niego zapłacić krocie. Posiadanie własnej drukarki 3D pozwala samemu stworzyć daną rzecz za ułamek sklepowej ceny.

Możliwość tworzenia nowych obiektów

Drukarki 3D pozwalają rozwijać własną kreatywność. Drukarka umożliwia bowiem projektowanie oraz tworzenie zupełnie nowych obiektów w zaciszu własnego domu. Każdy z nich można dopasować do własnych potrzeb oraz wyczucia estetyki. Sprawdza się to zarówno w przypadku tworzenia nietuzinkowych elementów dekoracyjnych, jak i niepowtarzalnych prezentów, którymi można obdarowywać bliskie osoby. W efekcie drukarka 3D to urządzenie, z którego mogą korzystać nie tylko dorośli realizujący swoje projekty, ale również młodzież, czy starsze dzieci, które mogą w ten sposób bawić się formą oraz eksperymentować z kształtami.

Możliwość stworzenia własnego biznesu

Druk 3D to stosunkowo nowa forma, która cieszy się jednak bardzo dużym zainteresowaniem. Umożliwia bowiem szybkie i tanie wykonywanie różnego rodzaju prototypów. Czy można na tym zarobić? Oczywiście, że tak, ponieważ wiele osób pracujących nad własnymi projektami szuka możliwości wydrukowania ich w 3D, co ma na celu przetestowanie ich funkcjonalności. W efekcie posiadając w domu drukarkę 3D, można przyjmować tego typu zlecenia, co pozwoli uzyskiwać dodatkowe dochody. Wraz z czasem oraz rozwojem umiejętności można natomiast stworzyć pełnoprawny biznes opierający się na drukowaniu 3D.

Jakie możliwości daje długopis 3D?

Warto mieć świadomość, że na własne potrzeby zakupić można nie tylko drukarkę, ale również długopis 3D, który w pewnym cudzysłowie można nazwać zminiaturyzowaną wersją drukarki 3D. Sprzęt tego typu zasilany jest bowiem nitkami filamentów, które są produkowane na bazie termoplastików. Sercem urządzenia jest natomiast wydajana głowica, która może rozgrzać się nawet do ponad 200 stopni Celsjusza. Długopis 3D działa na tej samej zasadzie, co trójwymiarowa drukarka, jednak w jego przypadku za sterowanie odpowiada nie specjalistyczne oprogramowanie, a użytkująca go osoba. W efekcie można popuścić wodze fantazji i tworzyć w powietrzu dowolne obiekty. Możliwości zależą oczywiście w dużej mierze od umiejętności danej osoby, jednak warto podkreślić, że ich zdobycie jest przede wszystkim kwestią wprawy. Długopisy 3D są znacznie tańsze niż drukarki. Jeśli więc dysponuje się mniejszym budżetem, a chce się wypróbować możliwości, jakie daje technologia druku 3D, warto na początek kupić właśnie długopis 3D. Który wybrać? To już temat na oddzielny artykuł.

Podsumowując, należy stwierdzić, że posiadanie w domu drukarki 3D daje ogromne możliwości. Pozwala bowiem nie tylko realizować swoje pasje, czy rozwijać kreatywność, ale może również stanowić okazję do uzyskiwania dodatkowych dochodów.

Przeczytaj również