Druk cyfrowy – postęp we współczesnym świecie

Druk cyfrowy jest procesem polegającym na bezpośredniej reprodukcji pliku elektronicznego lub dokumentu na papier lub inny rodzaj materiału. Istnieje wiele metod, ale najczęstszą z nich są wkłady do drukarek atramentowych lub toner w przypadku urządzeń laserowych.

Technika ta jest powszechnie stosowana przez firmy i osoby prywatne do użytku wewnętrznego lub przez małe firmy poligraficzne, ponieważ jest to najbardziej efektywny i najszybszy sposób produkcji niskonakładowych projektów o godnej pozazdroszczenia jakości.

W ten sposób druk cyfrowy zrewolucjonizował świat grafiki, dzięki swojej natychmiastowości i wysokiej jakości, idealnej dla prostych zleceń. To właśnie z tych powodów wiele osób decyduje się na nabycie i utrzymanie tej formy druku w swoich domach i firmach.

Druk cyfrowy – postęp we współczesnym świecie

Postęp technologiczny sprawił, że druk cyfrowy zdobywa coraz większą popularność. Dzieje się tak dzięki pojawieniu się nowych urządzeń i usług, które nie były obecne w poprzednich stuleciach, a które spowodowały zwrot o 180 stopni w dziedzinie druku.

Rynek ma wyraźną tendencję do świadczenia bardziej spersonalizowanych usług, również w coraz krótszym czasie, dlatego duże firmy inwestują w cyfrowe maszyny drukarskie, aby zaspokoić tego typu potrzeby, które z biegiem lat stają się coraz bardziej wymagające.

Być może jednym z najbardziej uznanych postępów w sztuce druku cyfrowego jest dywersyfikacja nośników dopuszczonych do druku, nie tylko na tradycyjnym papierze lub jego różnych pochodnych, ale także bezpośrednio na tkaninach, winylu i innych materiałach.

Technologia, ogólnie rzecz biorąc, rozwija się skokowo, a w świecie druku cyfrowego producenci tworzą coraz bardziej wyrafinowane maszyny drukarskie, z wieloma funkcjami, aby zapewnić lepszą stabilność rozwoju produkcji, jak również palety kolorów i stosowania różnych atramentów. Sektor ten działa również w zgodzie z ekologią, starając się zapewnić, aby praktyki te miały jak najmniejszy wpływ na środowisko.

Rodzaje druku cyfrowego, wielkoformatowy i małoformatowy

Istnieją dwa rodzaje druku cyfrowego, w zależności od wielkości: małoformatowy i wielkoformatowy.

Pierwszy format (małoformatowy), mimo że jest jednym z najczęściej używanych na świecie, ma pewne ograniczenia techniczne, takie jak brak możliwości uzyskania rozmiaru 50 x 70.

Z kolei duży format jest idealny do dużych projektów, takich jak banery reklamowe czy ogłoszenia. Ma ona jednak również pewne wady, takie jak kwestie ekologiczne i koszty ekonomiczne.