Jak działa drukarka 3D?

Drukarki 3D coraz bardziej zyskują na popularności. Jeszcze kilka lat temu aby pozwolić sobie na zakup takiego urządzenia potrzebowaliśmy co najmniej kilku tysięcy złotych. Aktualnie drukarki 3D jesteśmy w stanie kupić już za parę stówek. Dzięki czemu dostęp do nich stał się dużo bardziej powszechny. Dzisiaj wytłumaczę wam jak działają najpopularniejsze drukarki. Sami zobaczycie, że nie jest to wcale taka czarna magia na jaką wygląda.

Najpowszechniejszymi rodzajami drukarek są drukarki na Filament i drukarki na żywicę. Te pierwsze do działania potrzebują plastiku w formie sznura nawiniętego na szpulę. Drukarka pod wpływem wysokiej temperatury rozpuszcza plastik i na specjalnym stole przy pomocy kilku osi, warstwa po warstwie rysuje wydruk. Czas trwania takiego wydruku to od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin. Wszystko zależy od tego jakiej wielkości dyszy użyjemy. Aby zabrać się za drukowanie musimy wgrać na kartę SD specjalny plik ze wzorem, który drukarka ma wydrukować. Następnie taką kartę wsadzamy z powrotem do drukarki i już z jej poziomu możemy drukować to co sobie wcześniej wybraliśmy.

Drugim rodzajem drukarek są drukarki żywiczne czyli takie, które do swojego działania używają specjalnej żywicy. Te urządzenia działają nieco inaczej od drukarek filamentowych. Żywica, której się w nich używa jest warstwa po warstwie utwardzana za pomocą światła UV. Dzięki czemu już po paru godzinach możemy cieszyć się naszym wydrukiem. Niestety koszt żywicy często bywa większy od zakupu filamentu mimo to takie druki potrafią lepiej odwzorować mniejsze detale. Dlatego drukarki żywiczne dużo lepiej nadają się do tworzenia figurek. Sam proces wgrywania pliku do druku jest podobny jak w drukarce na filament.

Uważam, że drukarki 3d to naprawdę fajny gadżet, który można wykorzystać na wiele sposobów. Polecam każdemu sprawić sobie taki sprzęt.