Jak rysuje się przyszłość iGamingu

kasyna-online

Branża iGaming ma nieco ponad 25 lat – pierwsze kasyna internetowe zostały uruchomione w połowie lat 90. W tym czasie hazard online znacznie się rozwinął, a badania wskazują, że wartość tej branży wynosi już około 50 miliardów dolarów. A do 2024 r. prawdopodobnie znajdzie się w przedziale 80-90 miliardów dolarów.

Można więc śmiało powiedzieć, że przyszłość iGaming rysuje się bardzo dobrze, z oczekiwanym szybkim wzrostem na nowszych rynkach, takich jak Stany Zjednoczone.

Skąd ten wzrost będzie pochodził i jak będzie wyglądał?

Spojrzenie na przeszłość

Spojrzenie na to, skąd pochodzi ten wzrost, może pomóc nam zrozumieć, w jaki sposób iGaming będzie rozwijać się w przyszłości.

Faktem jest, że pierwsze kasyna online były niezwykle popularne, ponieważ ułatwiały klientom granie w ich ulubione gry, takie jak ruletka i blackjack. Wcześniej gracze musieli odwiedzać kasyna naziemne, co niejednokrotnie wymagało podróży do innego miasta, a nawet kraju.

Gdy tylko technologia i zmiany legislacyjne umożliwiły otwarcie kasyn online, wystartowała branża iGaming. Powtórzyło się to na początku 2010 roku, kiedy smartfony stały się głównym nurtem i własnością większości konsumentów. Oznaczało to, że od tego momentu gracze uzyskali możliwość grania z dowolnego miejsca na świecie.

W obu tych sytuacjach postęp technologiczny sprawił, że usługi iGaming stały się bardziej dostępne, a granie w gry wygodniejsze. Zmiany w otoczeniu prawnym, takie jak uchwalenie w 1994 r. ustawy o wolnym handlu i przetwórstwie, również w dużym stopniu przyczyniły się do tego wzrostu.

Dlatego można bezpiecznie założyć, że przyszły wzrost będzie pochodził ze zmian legislacyjnych w innych terytoriach oraz z postępu technologicznego, który sprawi, że granie będzie wygodniejsze i łatwiejsze.

Zakłady sportowe w Stanach Zjednoczonych

Ażeby zademonstrować to na przykładzie z prawdziwego świata, orzeczenie Sądu Najwyższego z 2018 r. w Stanach Zjednoczonych uchwaliło, że każdy stan może ustalać własne zasady dotyczące zakładów sportowych, tym samym kończąc monopol Nevady na hazard.

Przewiduje się, że do 2023 r. aż 32 stany w USA mogą teraz zezwolić na prowadzenie zakładów sportowych wewnątrz swoich granic. Z tego względu Stany Zjednoczone będą pewnie miały duży wkład w wielkość globalnego przemysłu iGamingu.

Silna konkurencja i agresywne promocje

Na dojrzałych rynkach, takich jak Europa, a także na rynkach wschodzących, takich jak Stany Zjednoczone, konkurencja jest bardzo silna. A to z kolei skutkuje bardzo atrakcyjnymi promocjami oferowanymi przez marki iGaming zarówno na rynku kasyn online, jak i zakładów sportowych, aby zachęcić klientów do korzystania z ich usług, a nie usług konkurencji. Promocje, takie jak darmowe spiny na automaty online, są powszechnym sposobem na przyciągnięcie nowych klientów przez kasyna online, zwłaszcza że wiele z nich oferuje podobne zakresy gier od tych samych dostawców.

W Stanach Zjednoczonych jest to powszechne wśród nowych marek zakładów sportowych, które oferują zakłady darmowe i zakłady bonusowe nowym klientom. Te promocje mogą kosztować setki dolarów za każdego nowego klienta, mając na celu pokonanie konkurencji.

Inne nowe terytoria?

Inne części świata, w szczególności kraje azjatyckie, mają bardziej restrykcyjne środowisko prawne, które utrudnia działanie firmom iGaming. Istnieją pewne oznaki, że może się to zmienić, takie jak zgoda na otwarcie dwóch kasyn naziemnych w Japonii – pierwsze kasyna w tym kraju.

Wygląda też na to, że szybciej rozwija się Afryka, gdzie rynek ten ładnie dojrzewa. Na przykład, statystyki opracowane przez rząd RPA pokazują, że ponad połowa osób dorosłych w tym kraju regularnie obstawia zakłady sportowe, podczas gdy Nigeryjczycy wydają średnio 15 USD dziennie w firmach bukmacherskich.

A co z nowymi technologiami?

Nie jest jasne, jakie nowe technologie będą miały taki sam wpływ jak smartfony i komputery. Jednak warto tu wspomnieć, że do głównego nurtu wkraczają też rozszerzona i wirtualna rzeczywistość. Ponadto, istnieje również nacisk na gry kasynowe na żywo. Przyszłość wygląda zarówno obiecująco, jak i wirtualnie.

Zamiast tego, jest prawdopodobne, że wzrost iGaming będzie raczej pochodził z rozwoju nowych rynków, szczególnie w Stanach Zjednoczonych i Afryce.