Kim są scamerzy?

Internet przyniósł ze sobą dużą liczbę słów, które trudno było przyswoić do naszego codziennego języka, słów takich jak oszuści. Dziś chcemy zadać sobie pytanie, co to jest oszustów, słowo, które do niedawna było nieznane, ale że niestety ma funkcjonalność w świecie wirtualnym. Scammering dotyczy oszustw internetowych i niebezpieczeństw związanych z surfowaniem po Internecie.

Jak działa scammer?

Słowo „scammer” oznacza oszusta, ale oszusta czego? W Internecie scammerem jest oszust, który korzysta z internetowych portali randkowych. Oszuści wykorzystują negatywne zjawisko, jakie występuje w każdym w społeczeństwie: samotność. W ostatnich latach nastąpił wzrost liczby osób, które zapisują się do tego typu portali randkowych. I tu właśnie wkraczają oszuści, którzy wykorzystują naiwność niektórych użytkowników tych serwisów.
Ich schemat wejścia jest bardzo prosty. Szukają starszych mężczyzn na internetowych portalach randkowych. Oszust z kolei zamieszcza ogłoszenie, w którym pokazuje tylko jedno lub więcej zdjęć, bez żadnego tekstu. Ponieważ zarządzający tymi portalami są świadomi istnienia tych oszustów, wspominają o ich narodowości, ale zaznaczają, że zazwyczaj mieszkają gdzieś w Polsce, aby nie wzbudzać podejrzeń.

Po nawiązaniu kontaktu z użytkownikiem tych portali, oszuści zaczynają od wysyłania długich listów źle przetłumaczonych na język polski, zazwyczaj przy użyciu narzędzi takich jak Google Translator. Nigdy nie odpowiadają bezpośrednio na żadne z pytań użytkowników. Następnie oszust zaczyna wysyłać coraz bardziej sugestywne i erotyczne zdjęcia.

Kiedy nadchodzi czas, w którym oszust twierdzi, że chce spotkać się ze swoją ofiarą, prosi o pieniądze na pokrycie kosztów podróży i wizy, jeśli jest potrzebna, i właśnie w tym momencie nieostrożna osoba daje się nabrać na oszustwo, ponieważ oczywiście po wysłaniu pieniędzy nigdy nie będzie mogła spotkać się osobiście ze swoją ukochaną osobą.